Drukuj Dodaj do ulubionych

Historia MaksaMaksiu 3 letni mieszaniec dużej rasy trafił do Nas z innej lecznicy z problemem mikcji – czyli posikiwania kropelkami moczu z krwią. Ogólnie samopoczucie jego nie było najgorsze, ale Maksik nie należał do mazgajów i dzielnie znosił ból jaki przysparzały mu kamienie. Po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badania ogólnego, stwierdziliśmy bolesność pęcherza moczowego.


Podjęliśmy próby cewnikowania. Po bardzo długim płukaniu zarówno pęcherza jak i cewki moczowej znaleźliśmy około 30 większych (średnica ok. 2 mm) kamyczków i ogromna ilość mniejszych . Maksiu po zabiegu czuł się znakomicie, jakby "nic się nie stało", przeszkadzał mu tylko kołnierz, znosił dzielnie wizyty pooperacyjne i zastrzyki z antybiotyków. Bez problemów zaczął oddawać mocz. Po analizie składu chemicznego usuniętych kamieni okazało się, że usunięte kamienie są pochodzenia cysteinowego. Oznacza to, że powstają na skutek wady wrodzonej i niedoborów enzymatycznych. Z całej tej historii najstraszniejsza jest teraz dieta, bo piesek jest przyzwyczajony do smakołyków, o których teraz Maks musi zapomnieć i stosować specjalistyczną karmę weterynaryjną.

Kamienica pęcherza moczowego

Według statystyk, kamienie moczowe występują u 0,5 - 2,5 % wszystkich psów. Przyczyny powstawania kamicy układu moczowego nie są do końca wyjaśnione - bierze się pod uwagę zaburzenia przemiany materii, choroby i zaburzenia krążenia wątroby, źle zbilansowane żywienie, stany zapalne układu moczowego itd. W środku większości kamieni moczowych znajdują się bakterie, które są centrami krystalizacji - wokół bakterii osadzają się kryształki różnych związków chemicznych.

Kamienie mogą powstawać w różnych odcinkach układu moczowego - w nerkach, moczowodach, pęcherzu moczowym. Kamienie powstające w nerkach uciskają miąższ nerki, i w konsekwencji mogą doprowadzić do niewydolności nerek. Kamienie powstające w moczowodzie uniemożliwiają odpływ moczu z nerek do pęcherza moczowego. Kamienie powstające w pęcherzu moczowym mogą powodować stany zapalne pęcherza moczowego. Mniejsze kamienie z pęcherza moczowego mogą zatkać cewkę moczową, co może doprowadzić do pęknięcia pęcherza moczowego i wylania się moczu do jamy brzusznej. Objawy początkowego stadium kamicy moczowej mogą być trudne do zauważenia. Należy zwracać uwagę na częstotliwość i sposób oddawania moczu przez psa, oraz na kolor moczu. Niepokój powinno budzić kropelkowe oddawanie moczu ( pies się stara, napina, a lecą tylko krople, albo nic), przedłużony czas oddawania moczu, zabarwienie moczu na czerwono albo brązowo, zmiany zachowania psa. Co kilka miesięcy powinno się dać mocz psa do zbadania w laboratorium - jest to najpewniejszy sposób szybkiego wykrycia różnych schorzeń. Pamiętajmy, że pies nie powie nam o odczuwanym dyskomforcie w jamie brzusznej, a wyraźne zmiany w zachowaniu się psa zauważymy wtedy, gdy proces chorobowy będzie już mocno zaawansowany.

Dotyka zarówno samce jak i samice z reguły w średnim i późnym wieku. Etiologia powstawania kamieni zależy od wielu czynników enzymatycznych. Należą do nich zaburzenia przemiany metabolizmu oraz zakażenia dróg moczowych. Czynnikiem dodatkowym jest niskie lub wysokie PH moczu. Do najczęstszych należą kamienie fosforanowe i moczanowe. 

© Copyright 2011. „OAZA" Przychodnia dla zwierząt