Drukuj Dodaj do ulubionych

Porady weterynaryjne - część III


Zatwardzenia i zapracia u kota.

Zaparcia często zdarzają się u Naszych kocich pupili. Przyczyn może być kilka, w większości przypadków jest to zła dieta, stres albo tak zwane potocznie zakłaczenie. Gdy trwa ono już drugą dobę samemu można podać leki typu: siemię lniane zaparzone, parafina ciekła albo lactulosum 1 do 2 łyżeczek na dobę, jeżeli sprawa trwa dłużej niż 4 dni a do tego dołączył się brak apetytu i wymioty trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Polecamy włączyć do diety karmę suchą Fibre Response Rogal Canin, która zwiera unikalną kompozycję różnych typów włókna pokarmowego, co sprzyja formowaniu kału o optymalnej konsystencji, a tym samym zapobiega zatwardzeniom.


Mój pies uwielbia czekoladę - czy mogę mu ją podawać?

Psy tak samo jak ludzie uwielbiają czekoladę, ale niestety zawiera ona teobrominę. Jest to alkaloid niegroźny dla ludzi, ale trujący dla psów. Po spożyciu mogą wystąpić następujące objawy: wymioty, biegunka, przyspieszony oddech, drżenie mięśni, silne drgawki, a nawet śpiączka. Należy koniecznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.


Mój pies jest zawsze bardzo ruchliwy i pobudzony, trudno jest z nim chodzić na spacery, ponieważ cały czas ciągnie, przy każdej próbie zabawy zaczyna zachowywać się bardzo aktywnie. Słyszałam, że pies może mieć ADHD. Czy to prawda?

W większości przypadków, przyczyną nadmiernej aktywności psa jest po prostu zbyt duża ilość nagromadzonej, niezużytej energii. Jeśli nie zapewnimy psu dostatecznej ilości ruchu i pies nie będzie w stanie wykorzystać aktywnie swojego potencjału w psie będzie gromadziła się energia. Będzie to skutkowało ciągłą aktywnością psa, któremu bardzo trudno będzie samodzielnie się uspokoić. Pies będzie szukał cały czas możliwości do ruchu, np. biegając po domu i szczekając z byle powodu, reagując silnie na każdy, nawet ledwo słyszalny dźwięk za oknem. Czasami taka energia gromadzi się w psie miesiącami czy latami i potrzeba długiego czasu żeby pies ją zużył. Nadpobudliwemu psu bardzo trudno jest skupić się na szkoleniu, dlatego przed sesją treningową trzeba takiego psa zmęczyć. Najlepszy w tym celu jest długi spacer na smyczy, np. przy rowerze lub rolkach, co najmniej 1,5 h dziennie. To nieprawda, że psom nadpobudliwym spacer na smyczy nic nie daje. Przeciwnie! Pies biegnie koło nas lub za nami i oprócz tego, że jest to dla niego wysiłek fizyczny to pies uczy się za nami podążać. Biegnąc koło nas lub za nami, pies oddaje nam inicjatywę. To my jesteśmy odpowiedzialni za wybór trasy oraz miejsc postoju. Uczymy psa nie reagowania na mijane psy czy ludzi, bo to przecież do nas, jako przywódców stada należy decyzja czy mijany obiekt jest wart zainteresowania czy nie. Jest to doskonała metoda na codzienne spędzanie czasy z psem i niezastąpiona okazja na relaks psychiczny dla psa.


Co to jest zakłaczenie?

Zakłaczenie dość często zdarza się u kotków. Koty myjąc się, połykają włosy, gdyż nie są ich w stanie wypluć ze względu na ostry język. Zdrowy kot bez problemu wydala nadmiar włosów z kałem, ale zdarza się, że organizm nie radzi sobie z ich usuwaniem i wtedy możemy zauważyć objawy takie jak: utrata apetytu, osowiałość, wymioty, zaparcia czy suchy kaszel. Warto jest profilaktycznie stosować pasty, przysmaki lub karmy, które powodują rozpuszczenie się bezoarów włosowych, bo gdy złogi sierści przedostaną się do jelit i spowodują ich niedrożność konieczna będzie ingerencja chirurgiczna.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

 

© Copyright 2011. „OAZA" Przychodnia dla zwierząt