Drukuj Dodaj do ulubionych

Porady weterynaryjne - część V


Trujące rośliny.

Gwiazda betlejemska - roślina która zyskała dużą popularność w naszych domach, masowo pojawiająca się przed świętami Bożego Narodzenia. W porównaniu z innymi wilczomleczami jest stosunkowo mało toksyczna, ale tylko dlatego że inne rośliny z tej grupy odznaczają się duża toksycznością. W rzeczywistości roślina ta również nie powinna mieć prawa bytu w mieszkaniu w którym jest kot. Trujące są wszystkie części tej rośliny - w przypadku kontaktu z błonami śluzowymi powodują silne ich podrażnienie i ból - w przypadku połknięcia - może wystąpić silna biegunka i wymioty co może doprowadzić do odwodnienia zwierzęcia. Pierwsza pomoc polega na przepłukaniu podrażnionych oczu lub pyszczka czystą, letnią wodą a następnie kontaktem z lekarzem weterynarii który poda leki wymiotne, węgiel, w razie potrzeby nawodni zwierzę i poda leki przeciwbólowe.



Filodendron - roślina również często występująca w naszych domach, a jednocześnie bardzo niebezpieczna - zatrucia często kończą się dla kota tragicznie. Zatrucie objawia się silnym podrażnieniem błon śluzowych, ślinotok, ale w przypadku większej wrażliwości kota lub po zjedzeniu większego kawałka rośliny mogą pojawić się drżenia mięśni, ogólne osłabienie, podwyższenie temperatury ciała - a po krótkim czasie następuje uszkodzenie nerek. Pierwsza pomoc to: dokładne opłukanie podrażnionych błon śluzowych wodą i jak najszybszy kontakt z lekarzem.

Kasztanowiec - To popularne drzewo jest częstym powodem silnych zatruć u psów i kotów. Toksyczne są wszystkie części rośliny - również kasztany, kwiaty i liście. W kilka godzin do dwóch dni po spożyciu przez kota fragmentu rośliny mogą pojawić się bardzo ostre objawy zatrucia: silne wymioty (często krwawe), biegunka lub zaparcia, silna gorączka, bóle brzucha, ślinotok, drżenie mięśni, zaburzenia oddechowe. Leczenie polega na podaniu leków wywołujących wymioty - ale tylko do dwóch godzin od zatrucia oraz leczenia objawowego - nawadnianie, kontrolowanie oddechu - w razie biegunki - podawanie leków ja hamujących, w razie zaparć - przeczyszczających itp.

Bluszcze - W zależności od gatunku - różny jest poziom ich toksyczności - ale zawsze należy zakładać że ta odmiana jest rośliną bardzo trującą ponieważ często wpływ jej na kota zależy od osobniczych uwarunkowań zwierzęcia. Trujące są zarówno bluszcze domowe jak i te ogrodowe. najbardziej toksyczne są liście i jagody. Wkrótce po zjedzeniu pojawiają się pierwsze objawy - podrażnienie błon śluzowych, wymioty, biegunka, silne pragnienie, ślinotok. Gdy substancje czynne wnikną już do krwi pojawiają się zaburzenia ze strony układu nerwowego - drgawki, zaburzenia świadomości, kłopoty z oddychaniem. Pierwsza pomoc polega na szybkim przepłukaniu podrażnionego pyszczka wodą i jak najszybszym kontakcie z lekarzem który poda leki wymiotne, węgiel aktywowany oraz jeśli biegunka sama się nie pojawi - wywoła ją sztucznie - jest konieczna w celu oczyszczenia organizmu z resztek rośliny. Konieczne jest nawadnianie zwierzęcia i stała kontrola jego stanu zdrowia dopóki nie wróci do równowagi.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

 

© Copyright 2011. „OAZA" Przychodnia dla zwierząt