Drukuj Dodaj do ulubionych

Porady weterynaryjne - część VII


Od jakiego wieku powinno się zacząć szkolenie psa?


Szkolenie psa najlepiej zacząć już od szczeniaka. Dwumiesięczne szczenię jest już w stanie nauczyć się podstawowych komend, takich jak: siad, waruj, chodź. Ponieważ młody piesek nie jest się w stanie długo skupić, sesje powinny być krótkie, ale częste. Dobrze jest zapisać się z pieskiem do psiego przedszkola.


Kastrować czy nie kastrować?

ZDECYDOWANIE TAK! Kastracja samca zapobiega nowotworom, powstaniu przepuklin oraz schorzeniom prostaty. Sterylizacja samicy zapobiega występowaniu ciąż urojonych oraz wielu groźnych chorób takich jak ropomacicze, nowotwory narządów rodnych, nowotwory sutków. U samców najlepszy termin tego zabiegu wypada w 6-8 miesiącu życia. Samice zaleca się sterylizować przed pierwszą rują/cieczką. Po zabiegu przeprowadzonym w młodym wieku zwierzę wraca do zdrowia w ciągu 2-3 dni. Zabieg przeprowadzony u starszego lub chorego zwierzęcia wiąże się z ryzykiem, powrót do zdrowia trwa dłużej. Koszt zabiegu jest wyższy. Wykastrowany samiec staje się mniej pobudliwy i agresywny, nie stacza walk z rywalami, nie poszukuje samicy, nie oddala się od domu i nie naraża się na potrącenie lub śmierć pod kołami samochodu. Pies taki jest więc lepszym stróżem domostwa. Zabieg przeprowadzony u kocurów eliminuje nawyk znaczenia moczem o intensywnym zapachu pomieszczeń, w których przebywa.Nie wysterylizowana suka w okresie cieczki, która trwa około trzech tygodni, zostawia krwawe ślady w całym mieszkaniu, jest natarczywa, niespokojna, skłonna do ucieczek. Jej zapach wabi samce, które szukają jej towarzystwa i przybywają stadami nawet z odległych miejsc, by pod domem suki znaczyć teren i wyć. Nie wysterylizowana kotka to przeraźliwe miauczenie trwające kilka dni i powtarzające się po tygodniu przerwy, przywoływanie samców, które znaczą teren nieprzyjemnym zapachem wokół miejsca, gdzie mieszka nawołująca kotka.


Mój kot nie je dwa dni - co mam zrobić?

Spróbować zachęcić go czymś, co uwielbia (w większości sytuacji jest to surowe mięso (kurczak, wołowina) lub śmietana 36%. Jeżeli to nie pomoże niestety musimy się pilnie skontaktować z lekarzem weterynarii. W bardzo szybkim tempie dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby – następuje jej stłuszczenie. Skutkiem tego może być marskość wątroby i śmierć zwierzęcia, dlatego nie bagatelizujmy braku apetytu u naszego pupila. Przyczyn niejedzenia może być bardzo wiele złogi sierści w przewodzie pokarmowym, niedrożność jelit spowodowana połknięciem jakiegoś obiektu, reakcja poszczepienna, zatrucia i wiele innych. Bardziej niebezpieczne jest nie spożywanie płynów, w takim wypadku należy poić zwierzątko strzykawką, dopóki nie odwiedzi się lekarza weterynarii, ale nie dłużej niż 2 dni.


Mój kot nie oddaje moczu. Co mam robić?

Jeżeli kot nie oddaje moczu dłużej niż dwa dni natychmiast musimy zgłosić się do lekarza weterynarii. U starszych pacjentów najczęściej związane jest to z niewydolnością nerek. Natomiast, jeśli kotek próbuje wchodzić do kuwety, straszliwie miauczy przy próbach oddawania moczu, posikuje kropelkami to może być to objaw niedrożności dróg wyprowadzających mocz i kamicy pęcherza moczowego w takim wypadku nie wolno czekać ani chwili tylko udać się do weterynarza. Kamica moczowa może przysporzyć naszemu pupilowi wielu cierpień i może stanowić zagrożenie dla jego życia.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

 

© Copyright 2011. „OAZA" Przychodnia dla zwierząt