Drukuj Dodaj do ulubionych

Profilaktyka

Odrobaczanie

Należy pamiętać o systematycznym odrobaczaniu Naszych Pupili - przynajmniej 2 razy do roku, zaczynając od pierwszego miesiąca życia. Do wewnętrznych pasożytów, atakujących przewód pokarmowy zwierząt należą przede wszystkim okrągłe i płaskie robaki (takie jak glisty, tasiemce, węgorzyce itd.). Zarobaczenie grozi utrata masy ciała, okrywy włosowej , wymiotami, biegunką, a także uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Istnieje ryzyko przeniesienia infekcji również na człowieka. Dlatego niezbędne jest, aby zwierzęta regularnie odrobaczać i usuwać ich odchody ze środowiska naturalnego. Tabletki o działaniu przeciw pasożytom podawane są doustnie najczęściej ukryte w pokarmie.

Ochrona przed pchłami i kleszczami

    W ostatnich latach znacznie zwiększyła się ilość kleszczy, które przenoszą bardzo groźne choroby takie jak:

  • anaplazmowaza
  • ehrlichia
  • borelioza
  • odkleszczowe zapalenie mózgu i rdzenia
  • babeszjoza (ostatnio bardzo często spotykana w województwie łódzkim)
  • Czytaj więcej...

Konieczne jest, zatem by zabezpieczać nasze zwierzaki stosując odpowiednie preparaty. Dostępne są trzy typy preparatów: spot-on (krople na skórę), obroża i spraye. Nasza lecznica stale monitoruje skuteczność działania wszystkich preparatów dostępnych na rynku. Wybieramy i polecamy naszym klientom preparaty skuteczne a nie te, które są reklamowane. Osoby wybierające się na tereny północno wschodniej Polski obowiązkowo powinny zaszczepić zwierzę przeciwko boreliozie.

Badania okresowe

Nasze pupile nie powiedzą, co im dolega. Na przykład pies jest zwierzęciem, które pierwotnie żyło w stadach i dlatego żyjąc w rodzinie ludzkiej traktuje ją jak sforę psów. Gdy zaczyna mu coś dolegać, instynkt istoty stadnej podpowiada mu, że dolegliwościami nie należy się chwalić i obnosić się z nimi, bo stado nie lubi chorych i może go odpędzić. Dlatego pewnych schorzeń nie da się zauważyć. Symptomy zaczynają się nasilać, a z czasem narastają do takiego stopnia, że może być już za późno. Dlatego też zachęcamy do odbywania wizyt kontrolnych przynajmniej raz na rok oraz badań krwi i moczu raz na 3 lata a u kotów 8 letnich i psów w wieku 10 lat obowiązkowo raz na rok.1 | 2

 

© Copyright 2011. „OAZA" Przychodnia dla zwierząt